Umran Dergisi Sayıları

Umran Dergisi Sayıları
umran dergisi 2018

Umran dergisi yıllardır yayın hayatında olan, çizgisi belli, traj derdi değil de başka dertleri ve hedefleri olan bir dergi.
Dergiyi Umran Dergisi web sitesinden inceleyebilirsiniz.
Umran ne demektir?
Googleden baktığımızda Umran kelimesinin manasını bulamıyoruz.
Bunun yerine bize Ümran kelimesini, ismini öneriyor ve anlamlandırıyor.
Umran’ın hakkında bölümünden okuduğumuz kadarıyla Umran bir ağaç adı. Bu nedenle kök salma özelliği olan bir anlayıştan bahsedildiğini görüyoruz.
Umran dergisi kendini şöyle tanıtmış:

Yayıncılığı bir “iyiliği emredip kötülükten alıkoyma” faaliyeti yani bir “ibadet türü” olarak gören Umran, bu bilinçle, nicelik itibariyle az görünse de, devamlı ama nitelikli bir dergicilik yapmayı kendisine ilke edindi. Umran’ın yaklaşık 20 yılda tam 200 sayı/“damla” ile, hiç ara vermeden, sürekli aynı hedefleri döverek İslami yayıncılıkta uzun soluklu bir performans ortaya koyması, işte bu “ibadette devamlılık” ilkesinin bir gereğidir.

Umran, 22 yıl önce, Nisan 1991’de tek formalık AKV-Bülten’le ‘bismillah’ deyip yayın hayatına başlamıştır. İlk yıl üç aylık, ikinci yıl iki aylık periyotlarla çıkmış, 1993’te de Umran adını alarak uzun soluklu yürüyüşüne hız vermiştir. 1998’den itibaren de artık aylık periyotlarla yayınlanmaya başlamıştır.

Kökü kültür, meyveleri ise medeniyet olan bir ağaç “umran”… Tarih, insan; dinîiçtimaî hayat… İsmiyle müsemma bir vizyonla; köklerini tarihin derinliklerine salıp kadim İslâmi kültürümüzden beslenmeye çalışırken, meyve yüklü dallarını insanımızın istifadelerine sunmaktadır..

Umran Dergisi, “Yeni Soğuk Savaş” olgusundan “Ilımlı İslâm” projelerine kadar bir dizi senaryoya da dikkat çekerek Müslümanları uyanık ve dikkatli olmaya çağırdı. Aynı yıllarda entelektüel çıtasını daha da yükselten Umran; İslâm düşüncesi, dil-kültür-medeniyet, Batı’nın bunalımı, Dünya’nın bunalımı, İslâm dünyasının dinamizmi, İslâm’ın Protestanlaştırılması gibi konuları vukûfiyetle tahlil etmiştir. Batı uygarlığı ve Batı-merkezli küresel sistemin kaçınılmaz iflası karşısında İslâm’ın ve İslâm dünyasının dinamizmini özgüven yüklü bir derinlikle ortaya koyan Umran, “21. Yüzyılı İslâm’ın belirleyeceğini” ısrarla vurgulamaktadır.

Umran; ilk sayısından itibaren hiç aksatmadan sürdürdüğü istikrarlı yayıncılık performansı, ilkeli ve kucaklayıcı yayın politikası, tavizsiz dik duruşu ve hayırlarda dayanışma ve yarışma şuuruyla gerçek bir okul/ekol olmaya muvaffak olmuştur. Ve “Umran”, kelime kökünün de içerdiği gibi; düşünce hayatımızı İslâmi temeller üzerinde yeniden “imâr” etmeye, İlahi mesaja susamış gönülleri “tamir” etmeye yönelik çabaları ile dünya ve ahretimizi “mamûr” kılma mücadelesine heyecanla ve kararlılıkla devam ediyor.

Umran Dergisi, uzun soluklu yürüyüşüyle, kültür ve medeniyetimizi/‘umrân’ımızı ihyâ ve inşâ gayretini sürdürüyor.

Bizler de Umran dergisinin web sitesini tavsiye eder iyi okumalar dileriz.

Cevap Yazmak İçin TIKLAYINIZ