Tarihin En İyi Giriş Cümleleri

En iyi kitap giriş cümleleri veya en kötü giriş cümleleri.
Konuyla alakalı olan kişiler sürekli bu tür araştırmalar yapıp yayınlıyorlar.
tarihin en iyi 100 giriş cümlesi.
tarihin en kötü giriş cümleleri.
En iyi kitap giriş cümleleri.
En iyi yazı giriş cümleleri.
Tabi bu tür konular tamamen subjektif, tamamen bu çalışmayı yapanların kişisel görüş ve eğilimlerinin ürünü.
Belki muhteşem bir kitap ve muhteşem bir giriş cümlesi bu konuda otorite kabul edilenlerin bazı sebeplerden ötürü umrunda bile olmayacaktır. Kısacası giriş cümlelerinin iyi veya kötü olduğunun tesbiti tümden bilimsel değil büyük oranda kişisel ve çokça da ideolojiktir.
İsterseniz tarihin en iyi giriş cümlelerinden biri olarak birileri tarafından seçilen bir giriş cümlesi örneği verelim de ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılsın.
İşte stylist.co.uk sitesi tarafından en iyi giriş cümlelerinden 16.sı şu şekilde:
Hunter S. Thompson Las Vegas’ta Korku ve Nefret (Kitabın adı ve yazarı)
“Uyuşturucu tesir etmeye başladığında Barstow yakınlarında, çölün kıyısında bir yerlerdeydik.” (Nur Kasapoğlu’nun çevirisiyle)
Giriş cümlesi bu ve bu giriş cümlesi her nedense, nasıl olmuşsa, niye seçilmişse, bizim göremediğimiz ne varsa en iyi giriş cümleleri arasında gösterilmiş.
Yine aynı web sitesinin 20. sırada gösterdiği ve en iyi giriş cümeleleri arasında bulunan kitabın adı, yazarı ve o muhteşem (!) giriş cümlesi.
Virginia Woolf Kendine Ait Bir Oda
“Ama biz senden kadınlar ve kurmaca yazın konusunda konuşmanı istemiştik, bunun insanın kendine ait bir odası olmasıyla ne ilgisi var diyebilirsiniz. Açıklamaya çalışacağım….” (Suğra Öncü’nün çevirisiyle)
Biliyorum şokdasınız.
Bence kendi kitaplarımıza dönelim ve o muhteşem şiirlerin, muhteşem yazıların, muhteşem konuşmaların sahiplerine kulak verelim.

en iyi cümleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir