Robotik Kodlama Nedir Ne İşe Yarar

Robotik kodlama nedir?
Çocuklar için robotik kodlama ne işe yarar?
Robotik kodlama eğitimi veren okullar hangileri?
Robotik kodlama dersi olan özel okullar hangileri?

Bilboradlarda, reklam panolarında özel okulların dikkat çekici reklamlarını görüyor olmalısınız.
Bu reklamlar, gelir düzeyi iyiden iyiye artan ve çocuklarının çok iyi bir eğitim almalarını isteyen velileri heyecanlandırıyor.
Çocuğunu bu okula gönderdiğinde, çocuğunun tıpkı haberlerde izlediği Japon bilim adamları gibi robotlar yapacağını hayal ediyor.
Kim bilir dünyayı kurtaracak kişi belki de onun çocuğudur.
Muhtemelen çocuğuyla Mozart’ın hayat hikayesini de paylaşmış ve akabinde piyano kursuna da göndermiştir.
Zaten gitar kursuna gitmeyen zengin çocuğunu dövüyorlar.
Biraz dindar bir aile ise 6-7 yaşlarında semazenlik eğitimi almıştır tabi ki.
Ailesinin maddi durumu iyi olduğu için her şeye eğilimli olan çocuğumuzun resim kurslarına gitmediğini kim iddia edebilir ki?
Aynı çocuğumuz tabi ki ileride yüzme şampiyonluklarıyla gavurlara İstiklal marşımızı dinletecektir, ondan sebep yüzme kursuna da gitmiştir ki bu kişisel gelişimi için değil, milli bir dava uğruna yapılmıştır.
Neyse, burayı kısa geçelim.
Robotik kodlama ile ilgili reklamlara rastlayınca, yahu bizim zamanımızda olsa ben de robotik kodlama öğrenir, küçük bir robot yapar, komşuların eriklerine o robotu musallat eder keyfime bakardım, diye düşündüm.
Fırsatı kaçırmış olsam da hemen bu işi araştırmaya koyuldum.
Googleye robotik kodlama diye yazdığımda robotik ve kodlama meselesini ayrı ayrı ele aldı.
Ama ben reklamlarda robotik kodlamayı görmüş ve bu iki kelimenin birleşmesinden çıkan mana neyse onu araştırmak istemiştim.
Anladım ki olay şöyle imiş:
Kodlama, yani bildiğimiz, duyduğumuz yazılım dersleri veriliyormuş.
Zaten bu dersler devlet okullarında da müfredata girmiş. Şayet bu derslere beden öğretmenleri girmiyorsa faydalı bir ders gibi duruyor. geri beden derslerine genelde Türkçe öğretmeni girdiğinden bu derslere de müzik öğretmeni girer gibi geliyor. Konumuz bu değil.
Yazılım, program geliştirme ( bir kaç özel okulla ilgili yazıda çocuklar gaza gelsin oyun yazmayı öğreniyorsunuz falan demişler ama henüz Türkiye’de profesyoneller bile doğru düzgün bir oyun yazmıyor bilesiniz) gibi uygulamalı bir ders varmış.
Bir de robot olayı var. Yazılımla robot birleşince robotik yazılım- robotik kodlama oluyor imiş.
Peki bu muhteşem bilim yuvaları ( benim anladığım kadarıyla ki kesin çok yanlış anlamışımdır) yazılımla robotiki nasıl birleştirip robotik yazılım olayını icad etmişler?
Çok basit: Elinize şirin babanın parçalarını alıyorsunuz. Bunları birleştiriyorsunuz ve şirin baba robotiğini yapmış hatta iddiaya göre tasarlamış da oluyorsunuz. Bu işin robotik kısmı. Daha sonra bu şirin baba robotiğinin içine yerleştirdiğiniz bir devre ile şirin baba robotiği adım atıyor. Adım attığına göre içine yazılım yüklemişsiniz demektir bu da işin yazılım kısmı. Robot ve yürümek işi birleşince de robotik kodlama ortaya çıkmış oluyor.
Yemişim bilimini, daha kısa yolu yok mu diyenler için bir milyoncularda bir kaç adım atıp 3-5 gün sonra bozulan robotik kodlama icadı oyuncaklar mevcut.

 

robotik kodlama

 

Cevap Yazmak İçin TIKLAYINIZ