Robot Pepper ve Robotik Dünyaya Doğru

Robot Pepper ve Robotik Dünyaya Doğru
robot pepper video

Robot istilası olacak mı olmayacak mı? Robotlar yüzünden işsiz kalacak mıyız? Robotlar iyi de çevreleri kötüyse ne yapacağız derken sosyal robotlar, efendi robotlar, robot değil sanki halkın arasından bir robot gibi robot severlikleri duymaya başladık. Sanki birileri -ve kesin onlar da dış güçlerdir- bize robotları sevdirmeye çalışıyor. Demeye kalmadan Pepper diye İngiliz bir robotun olduğunu bu robotun pek sempatik bir görüntüsü olduğunu ve türünün de sosyal robot olduğunu öğrendik.
Ne iş yapar bu sosyal robot diye araştırdığımızda çok acaip bilgilere ulaştık.
Bunları paylaşmak ne kadar doğru bilmiyorum.
Ama sanırım olaya çok fazla gizem katmadan anlatsak iyi olacak.
Sosyal robot denilen bu Pepper yaşlılara bakmak için programlanmış.
Bakmak dediğimiz de onlarla alakadar olmak anlamında. Yoksa onları izlemek falan değil.
Ve tüm bu olanlar yetmezmiş gibi bir de bu robotu alıp İngiltere meclisinde konuşturmuşlar.
Biz ülkemizin meclisini, o pahalı koltuklarını, birbirinden harika yemek menülerini, her şeyin bedava veya bedavaya yakın olduğu o yeri, içinde bir sürü kişinin çok iyi maaşlar aldığı o alanı, bir kere vekil olunca sonra emekli olduğun ve ömür boyu aylık aldığın o sahayı sadece haberlerde görürken adamların robotu bile meclisi görmüş. Görse iyi bir de kalkmış orada konuşma yapmış.
Robot konuşuyor kardeşim robot.
Ve hiçbir İngiliz vekilin aklına acaba bu robotlar ileri de bizi de işsiz bırakır mı, şuna bak kürüsü de ne konuştu be falan da dememiş.
Biz de olsa bazı çok çağdaş gazeteler manşet atardı. Robot sözlerine başlarken besmele çekti.
Dinci robot.
Robotlara yüklenen yazılımlar yüzünden robotlar daha üretim aşamasındayken zorunlu dini programlara maruz kalıyor.
Hükümet robotlara aylık yıkama bahanesiyle gusül abdesti aldırıyor.
Adamların robot çıkmış bir şey söylemiş.
Robotun tespit ettiğim bir eksisi İngilizce konuşuyor olması.İngilizce konuşan robotu biz nasıl anlayabilirdik ki?
Ama neyse ki tercüme hizmetleri günümüzde gelişmiş durumda.

Yaşlı insanlara yardım etmek için tasarlanan robot, videoda nazik bir ses tonu ile kendisini tanıtıyor. Guardian’da yer alan videoda, robotların teknolojiyi sürdürmede önemli bir rol oynayacağını söyleyen Pepper, bunun için insanlara özgü olan sosyal becerilere ihtiyaç olduklarının altını çiziyor.

Sözlerine, teknolojinin daha önce hiç görülmeyen şekilde kullanıldığını söyleyerek devam eden Pepper’a, bu alanda yarının işçileri tarafından yeni bir düşünce tarzına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Fikirleri fark edebilecek ve geleneksel inovasyonlardan teknolojik yeniliklerden değer elde etmek için düşünebilen insanlara ihtiyacımız olacak.”

Pepper, Caress adlı üç yıllık uluslararası araştırma projesinin bir parçası. Projede, yaşlı insanlara yönelik bakımı sağlamada yardımcı olmak için dünyanın ilk kültürel farkındalık taşıyan robotları geliştiriliyor.

Ha bizde de robotların siyasi temasları olmamış değil.
Buyurun:

Cevap Yazmak İçin TIKLAYINIZ