McKinsey ve Yandaşlık

Mckinsey adlı danışmanlık şirketi ile ilgili haberler gündeme gelmeye başlayınca birçok insan gayet doğal olarak tepki verdi.

Çünkü iktidar ABD’nin kendilerine, ülkemize ekonomik bir savaş açtığını iddia ediyordu.
Doların çok kısa bir sürede neredeyse TL karşısında iki katına çıkması ülkenin ekonomisinin çöktüğünü değil de ABD’nin ülkemize açtığı ekonomik savaşın sonucuydu iktidara göre.
ABD’nin ülkemize verdiği ekonomik tepkilere aynıyla karşılık verilmeye çalışılıyor, iktidar tarafından verilen demeçlerde ABD menşeli bazı ürünler hedef alınıyor, yerli malı kullanımı tavsiye ediliyordu.

ABD’nin ülkemize açtığı ekonomik savaşın nedeninin de Papaz Brunson’un ajanlık ve başka bir çok sebeple suçlanması ve serbest bırakılmaması gösteriliyordu. Her şey harika gidiyordu. Hep bir ağızdan ABD’ye düşmandık.
CHP’ye yakın birçok kişi iktidarı eleştirmeye başlamıştı ve bizler kızıyorduk. Çünkü İktidar ABD gibi uluslararası alanda bir çok kabahati olan bir ülke ile savaşırken iktidarı eleştirmek Amerikancılıktı.
Bu tepkiler karşısında CHP bile Amerika’yı da eleştirmeye başlamıştı. Derken olan oldu, ölen öldü.
Tüm bakanlıkların Amerika merkezli bir danışmanlık şirketi tarafından denetleneceği, inceleneceği ve bu şirketin tavsiye ve yorumlarıyla yeni bir ekonomik program uygulanacağı haberleri bazı medya organlarında yayınlandı.
Tabi ki bu haberlerin ardından iktidara yakın medya bu ABD’li şirketin ne muhteşem bir şey olduğunu, ne kadar faydalı olduğunu anlatıyordu. Bu şirketi yere göğe sığdıramayan sosyal medya hesapları da vardı.
Bu şirketten ekonomi alanında tavsiyeler alınacaktı ise ülkemizde ki ekonomi bakanlığı veya bu işin ehli olan ekonomistler neden vardı diye bir soru sorulmuyordu.
İktidara yakın medyada tek tük eleştiriler vardı. En ses getireni Abdurrahman Dilipak’ın Mckinsey yazısı oldu.

Derken… bu hengamede hiç ses çıkarmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Mckinseye gerek olmadığını günler sonra söyledi, alkışlar eşliğinde.
Ekonomi bakanı olan damadı bir kaç gün önce Mckinseyi eleştirenler için cahil değillerse hainler demişken oluyordu olanlar.
Medyamıza gelince Mckinseyin gelişini alkışlayan bir çok yazar ve medya sessizliğe büründü ve hafiften hafiften de Erdoğan’ın yeni kararını destekliyorlardı.

mckinsey star gazetesi

cehalet değilse ihanet

erdoğan mckinsey açıklaması

Medyamız harikaydı, medyamız muhteşemdi ve ülkemiz de öyleydi.

Ve işi Peygambere kadar götüren biri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir