Marsta Patates var mı?

Tıpkı atalarımızın bir süre burada olduğu gibi, araziyi yiyecek almak için işlemek Kızıl Gezegenin ilk yerleşimcileri için en iyi yol olacaktır. Topraktan tohum almak ve onları Mars’ta eğitmek mümkün mü? Bu soruyu yanıtlamak için Uluslararası Patates Merkezi (CIP), Şubat ayında “Mars’ta Patates” adlı bir projeyi başlattı. (Evet, gerçekten böyle bir organizasyonum var!)

Bu girişim bana Mars filminde hayatta kalmaya çalışan Matt Damon’ın patates yetiştiriciliğini hatırlatıyor; Ortaya çıktığında, bilim kurgu filmi gerçek haline dönüşebilir.

CIP NASA’nın Ames Araştırma Merkezi (NASA ARC) ile birlikte çalışarak patateslerin Mars’ın atmosfer şartlarında yetiştirilebilecek olup olmadığını araştırıyor.marsta patates resimleri

Lima’da, Pampas de la Joya çölü olarak bilinen Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi (UTEC) mühendisleri tarafından geliştirilen “küp-sat” (10x10x10 cm’den başlayan kübik uydular) patates lobu ile, Uydu mühürlü mühürlü mühürlü. Mars radyasyonunu simüle etmek için araştırmacılar LED ışığı kullandılar. Mars’ın günlük sıcaklık farkını yansıtmak için ısı, atmosferik basınç, oksijen ve karbon dioksit seviyelerini kontrol etmek için kontrol mekanizmaları kuruldu.

Sert Yumurtalar

Yumurtayı yerleştirdikten sonraki ilk aydan sonra bu sonuçlar olumludur. CIP’den Potter Yetiştiricisi Walter Amaros, “Abiyotik stres atmak için ürettiğimiz patateslerin olması hoş bir sürpriz” diyor. Fakat CIP’nin yaptığı deney bize önümüzdeki on yılda Mars’ta ilk dünya yerleşimcilerinin patates atabileceğini göstermekten çok daha fazlasını göstermektedir; Patateslerin tüm dünyada aşırı koşullarda yaşayabileceğini ispatlamanın yanı sıra. NASA ARC’den Chris McKay basın açıklamasında şunları söyledi; Bu araştırmanın dünyaya teknolojik ve biyolojik açıdan doğrudan faydalı olacağını düşünüyorum.

Patateslerin dünyanın zor koşullarında yetiştirilebileceğini kanıtlamak, gezegende yetersiz beslenen dokuz insandan birine yardımcı olacaktır. O gitti; Çevremizdeki modern stres kaynaklarını düşündüğümüzde bu durum daha da kötüleşiyor gibi görünüyor. Amoros, “Sonuçlar, farklı türler yetiştirme çabalarının etkilenen veya iklim değişikliğinden etkilenen alanlarda dayanıklı ürünler sunmak için çalıştığını gösteriyor” dedi.

Kısacası, patates hem uzayda hem de dünyada süperfooda dönüşebilir!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir