Kit Çalışanlarına Sınavla Kadro

Kit Çalışanlarına Sınavla Kadro
kit sınav

KİT’de çalışan taşeron işçiye şartlı kadro
Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde (KİT) çalışan taşeron işçilere yeni düzenleme geldi. KİT’de 2 yıl kesintisiz olarak çalışan ve çalışmaya devam eden taşeron işçiler kadroya 1 yıl içinde yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde alınacak.
Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde çalışan taşeron işçilere kadro verilmesi strateji ve istihdam koşulları, Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlendi. Resmî Gazete’de yayımlanarak yürülüğe giren Cumhurbaşkanı kararına göre, KİT’lerin tüm işletmecilik faaliyetlerinde verimliliği ve kârlılığı artıracak tedbirler alınacak. Resmî Gazete kararına göre içeriden personel ihtiyacının karşılanamaması halinde, 2018’de ayrılan personel sayısının en fazla yüzde 75’i kadar personelin açıktan veya naklen atanması mümkün olacak.

2 YIL KESİNTİSİZ ÇALIŞANA KADRO
Milliyet gazetesinde yer alan haberde, yapılan yeni düzenlemeye göre KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin de kadroya alınmasına olanak sağladığı belirtildi. Bu düzenlemeye göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yüklenici firmalar tarafından çalıştırılmakta olanlardan 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 2 yıl kesintisiz olarak çalışan ve çalışmaya devam eden taşeron işçilere kadro yolu açılacak.

1 YIL İÇİNDE SINAVLA KADROYA ALINACAK
Taşeron işçiler kadroya alınmak için sınava girecek. Sınavda başarılı olan KİT’lerde çalışan taşeron işçiler halihazırda görev yaptıktan teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilecek. Bu düzenleme artık KİT’ler sadece mevsimlik işlerde veya kampanya işlerinde geçici işçi çalıştırabilecek.

KİT’lerde çalışan taşeronların kadroya alınmasında Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve ilgili bakanlığın ihtiyacı göz önüne alınacak ve 1 yıl içerisinde kadroya geçişlerle ilgili sınavlar yapılacak.

KİT SINAVI

Cevap Yazmak İçin TIKLAYINIZ