İmam hatip Deyince Aklımıza Ne Geliyor

imam hatip diyince aklınıza ne geliyor
Kutlu doğrum etkinlikleri vesilesiyle Önder İmam Hatip mezunları ve Mensupları derneğinin düzenlediği geceye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı. Son günlerde gündem olan imam hatip okulları bu vesileyle gündemdeki yerini biraz daha öne çıkardı. peki nedir bu imam hatip? Ne yapar ne ederler? Halk imam hatipler hakkında ne düşünür ?

Dün TRT1 de başlayan Sevda kuşun kanadında adlı diziyle de aslında bu hareketin, bu okulların tarihini görmüş olduk. Birçok zaman çeşitli şekiller baskıya maruz kalmış bu okullar. Sırf bu okullarda din eğitimi olduğu için bu okullar ve bu okula giden kesimler yadırganmış, dışlanmış. Ancak bu okullar hiç bıkmamış. Ülke için çok önemli şahsiyetler yetiştirmiş ve ağırlığını hep hissettirmiş. Siyasete, bilime,sanata katkı sağlayan birçok beyni bu okullar yetiştirmiş. Bu okulların en önemli özelliklerinden biri dar gelirli aile çocuklarını koruyup kollarımı olmuştur. Bu okullardan mezun olan birçok dar gelirli genç olağanüstü başarılar göstermiştir.

İmam Hatipli Ünlüler

Ülkemizde milyonlarca mezun ve mensubu bulunan bu okulların tabi ki yetiştirdiği birçok ünlü siyasetçi,gazeteci,sanatçı vs… leri de var. Zaten herkesin bildiği gibi şuan mevcut cumhurbaşkanımız imam hatip mezunu. Ayrıca çok şaşırtıcı kişiler de var bu mezunlar arasında. Sanatçı Sinan Akçıl gibi. veya modacı kemal doğulu gibi ilk bakışta imam hatipli olacağına ihtimal vermediğimiz kişiler de var. ve siyasete damga vuran imam hatipliler: Tayyip Erdoğan, Mehmet Ali Şahin, Şevki Yılmaz,Ömer Dinçer… Gazeteciler: Ali Bulaç, Abdurrahman Dilipak, Ahmet Hakan Coşkun… gibi gidiyor.

İmam Hatipte Hangi Dersler Var

Şaşırtıcı olan bilgilerden biri de bu. İmam Hatipte diğer liselerde olan tüm dersler var.
Matematik,tarih,coğrafya,felsefe,ingilizce…
üstüne bir de meslek dersleri var: Kuran-ı Kerim, tefsir,siyer,fıkıh,hadis,kelam,arapça…
Yani aslında iyi bir öğrenci için bulunmaz bir okul.
İmam Hatipler Hakkında Medyada Çıkan Haberler:

Medyada imam hatipler aleyhinde sık sık olumsuz haberlere rastlamanız mümkün.
Bu artık sıradan bir şey. Çünkü imam hatiplerin temsil ettiği bazı şeyler var ve bu bazı şeylerden nefret eden kesimler ve medya grupları mevcut. Dolayısıyla bu konuda aleyhte haber bulmak için zaten bir yarış söz konusu. Ancak istatistikler bu konuya çok farklı yaklaşıyor. Ülkemizde okullar arasında hemen her yıl en az suça bulaşan okullar imam hatipler.

Saygılarımla…

Cevap Yazmak İçin TIKLAYINIZ