Hacker Can Uygulaması

hackercan uygulaması
Hacker Can Uygulaması

Dijital dünyada kodlamanın önemine dair Genç Dergimizin Haziran 2016 sayısında şu ifadelere yer vermiştik: “Gelecekte tüm hayatımızın dijitalleşeceğini, teknolojiye bağlı olacağını göz önünde bulundurduğumuzda algoritma kurabilenler, kodlayabilenler her zaman bir adım önde olacak. Gelecek nesilleri bu bilinçle yetiştirebilmek ümidiyle, haydi herkes kodlamaya!”

Yakın zamanda ülkemizde kodlama konusunda sevindirici gelişmeler yaşandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Cerablus’ta bulunan bir yüzbaşıyla yerli bir yazılım üzerinden görüşme gerçekleştirdi. Yine ülkemizin dijital atağa geçmesi konusunda açıklamalarda bulunan Başbakanımız Binali Yıldırım okullarda kodlama eğitimine dair şunları dile getirdi: “Yerli yazılımla yerel katma değerimizi artırabiliriz. Kod yazan, dijital iş yapan girişimcilerin sayılarını artırmalıyız. Girişimci kültürü ve kod yazma alışkanlıklarını daha ilköğretim döneminde kazanan kuşaklar yetiştirmeliyiz.”

Yıllardır ihmal ettiğimiz ve sürekli ithal ettiğimiz dijital dünyaya dair devletimizin bu açıklamalarda bulunması gelecek adına çok sevindirici. Konunun ehemmiyeti aynı zamanda sıradan kullanıcılar tarafından da artık iyice anlaşıldı, hatta sosyal medyadan kampanyalar düzenlenerek #KodlamaDersiŞart ve benzeri etiketlerle sürekli gündemde tutulmaya çalışılıyor.

Hâl böyleyken ülkemizin dijital dönüşümüne katkı sağlamak isteyen, kodlama alanında genç ve dinamik gücümüzü milli bir bilinçle ortaya çıkarma gayesinde olan çalışmalar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bu çalışmalardan birisi de büyük bir heyecanla beklenen HackerCan projesi. “Herkes için kodlama” manifestosunu benimseyen ve ülkemizin ilk milli kodlama platformunu oluşturmayı hedefleyen HackerCan projesinin amacı öğrenmek isteyen herkese algoritmik düşünmeyi ve kod yazma becerisini kazandırmak. Bu anlamda yüzde 100 yerli sermaye desteğiyle yola çıkan HackerCan projesi geleceğin bilişim uzmanlarını yetiştirerek dünyaya milli teknolojilerimizi ihraç etmeyi hedefliyor.

HackerCan projesi kendisini şöyle özetliyor: “Kodlama öğrenmek isteyen genç arkadaşım, hayalindeki oyunu, hayalindeki mobil uygulamayı mı yapmak istiyorsun? Başlayacağın nokta tam da burası! HackerCan ile oyun oynayarak kodlama becerilerini geliştirerek, sonrasında istediğin yazılım diline başlayabilirsin.” Elbette ki yabancı sermayeli benzer platformlarda olduğu gibi HackerCan da özellikle çocuklara oyun tabanlı içerikler kullanarak algoritma geliştirme ve kodlama becerisi kazandıracak. Bu işin en temel ve akılda kalıcı yöntemi hiç şüphesiz oyunlarla konuyu öğretmek. Ayrıca HackerCan anadilde düşünüp anadilde kodlamaya imkan vermeyi hedefliyor. Platformda bulunan hemen her şey tamamen Türkçe olarak hazırlanmış.

Bu heyecan verici proje hedeflendiği sürede tamamlandığı takdirde HackerCan platformu 19 Ekim 2016 tarihinde yayınlanacak. Bu süreçte projeye destek vermek adında ekibe katılmak da mümkün. Katkıda bulunabileceğinizi düşünüyorsanız lab.hackercan.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Ülkemizin bilişim teknolojileri alanında çok önemli bir açığını kapatmasını ümit ettiğimiz HackerCan projesinin başarıyla tamamlanmasını diler, tüm emek verenleri tebrik ederiz. Bunun yanı sıra tek bir projenin yeterli olması elbette düşünülemez. Benzer ve daha çeşitli platformların kurulmasını, ülkemizin bilişim ve teknolojide hızlıca yol almasını temenni ederiz.

Tekrar ediyoruz: Herkes kodlama öğrenmeli!
gencdergisi.com/10995-milli-kodlama-egitimi-platformu-hackercan.html

Cevap Yazmak İçin TIKLAYINIZ