Gelecek Kaygısı İşsizlik İtiraf Dertler

Gelecek Kaygısı İşsizlik İtiraf Dertler

Merhaba herkese, öncelikle vaktinizi çalacağım için tek tek herkesten özür dilerim.

20 yaşındayım ve Ön Lisans mezunuyum Bilgisayar Programcılığı bölümünden. Yaklaşık 4-5 aydır iş arıyorum fakat benimde sorumsuzluğum yüzünden iş bulamamamı normal buluyorum. Üzerimde bir baskı yok fakat kendimi çok sıkıyorum iş bulamadığım için. Oturup kodlama öğreneyim diyorum bir anlık hevesle, biraz vakit geçiyor iş bulamadım önce iş bulmalıyım gibi kafamı kurcalayan cümlelerle birlikte kodlama çalışmaya ara veriyorum. Bir takıntı haline getirdim diyebilirim bu konuyu.

Ön Lisans okurken Mart 2018 – Haziran 2018 tarihleri arasında İzmir’de bir reklam ajansında 1 lira para almadan (yemek ücreti dahil) çalıştım. Okul için çalışacağımdan dolayı sineye çektim ve bitirmeyi başardım. 2 gün evvel akşam saatlerinde orada çalışan ve ön lisansta sınıf arkadaşım olan arkadaş beni aradı, daha evvelden beri orada çalışıyordu zaten, işte “firmanın sana ihtiyacı var, gel çalış” dedi bana. Bende sevindim açıkçası çağırdıklarına göre sigortadır ücrettir alabilirim diye düşündüm. “tamam” der demez “ama” ile başlayan bir cümleye girişti. Patronlarının durumunun kötü olduğunu ve bana 3-4 hafta veya 1,5 ay maaş veremeyeceklerini, sigorta ve ticket ayarlamaya çalışacağını iletti. İnanın çok kötü oldum. Zaten iş bulamamaktan sıkılıyorum birde gel bedavaya bize hizmet et gibi bir teklif gelince inanın sıyıracağım kafayı. Patron güya arkadaşıma “sen işe yetişemiyorsun, firmalardan şikayet geliyor, acilen yardıma gelecek birini bul” demiş ve direk beni arıyor. Staj’a başlamadan evvel arkadaş bana “maaş yok ama ben sana ticket ayarlacağım rahat ol” demişti. Patron arkadaşa “verecek durumumuz yok” demiş. Şimdide aynı muhabbet ben sigorta ve ticket ayarlayacağım diyor ki muhtemelen ayarlayamayacak. İnanın 1,5 ay gel bedavaya çalış, sigorta ve ticket belki ayarlarız, 1,5 ayın sonunda da işi öğrenirsen seni asgari ücretle işe alırız teklifini kim kabul eder, direk beni aramasından kullanılıyor gibi hissediyorum kendimi. Ailemin durumu iyi, bana baskıda kurmuyorlar Allah’a çok şükür ama bende bir şeyler yapmak iyi bir kariyer planı hazırlamaya çalışıyorum ama gelen teklife bakın, başka birisine söyleseler inanın yüzüne bakmaz firmanın.

gelecek kaygısı 2018

Azcık hevesim vardı inanın oda gitti. Oturup düşünüyorum sabaha kadar belkide ben ne yapacağım, nasıl başarılı olacağım diye. Bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Özgüvenimde iyice gitti, sakınıyorum artık herşeyden kendimi. İş ilanlarına bakıyorum tamam eksiklerim bayağı var ama kendime uygun ilanlarda çıkmıyor değil, gidipde 5 bin lira maaş istemiyorum. Asgari ile başlamaya tamam diyeceğim, görüşmeye gittiğim firmalar oldu, ne dedilerse tamam yaparım diyorum fakat geri dönüş alamıyorum. Buda hevesimi yükselteceğine daha da kırıyor ayrıca kendimi geç kalmış gibi hissediyorum yani tamam ben suçluyum bu zamana kadar kendimi bir kodlama dilinde uzman seviyeye getiremediğim için fakat bu vakitten sonrada çalışmanın mantığı olmadığını da düşünmedim değil, “akıl yaşta değil baştadır” lafı var fakat tuhaf hissediyorum kendimi.

Vaktiniz çaldığım için tekrar herkesten tek tek özür dilerim. Sizlerle paylaşmak istedim durumumu, sizlerden tavsiye,destek almak istedim. Şimdiden ilgi gösteren herkese tek tek teşekkür ederim.

r10.net/off-topic/1925738-heves-falan-kalmadi-lutfen-yardimci-olun.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir