Fermuar Nasıl İcat Edildi Fermuarı Kim Buldu

Fermuar hayatımın birçok alanında modadan koruyucu ekipmana kadar kullanılmaktadır. Ancak bu mekanizmanın bir araya getirilmesi uzun zaman aldı.Günlük yaşamımız fermuarda önemli bir yere sahiptir. Basit bir mekanizma gibi görünüyor ancak tasarım için uzun zaman aldı. Maryland Üniversitesi’nden tarihçi Robert Friedel, “Uçuştan ve bilgisayardan daha kısaydı” diyor.fermuarı kim icat edildi

Fermuarın kullanımı kolay ve konforlu hale getirilmesi için tasarımın mükemmel olması gerekiyordu.
İlk icattan sonra yüz yıl geçmesine rağmen, fermuar halen günlük ihtiyaçlarınıza göre kapanmanın en kolay ve en ucuz yolu değildir. Fermuar tarihi üzerine bir kitap da yazan Friedel, mekanik seferin modern hayatın yanı sıra fermuarın hak ettiği ilgi ve değerin layık bir göstergesi olduğuna ve yakında cinsel özgürlük sembolü haline geldiğine inanıyor.

Pantolonlardan pahalı papyon
Bununla birlikte, mucitlerin hiçbiri iyi bilinen isimler değildi. Elias Howe ilk görevini 1851’de aldı. Howe dikiş makinesini icat etti. Ancak, ‘Otomatik ve Sürekli Kıyafet Kepenk’ adlı fermuar tasarımı, eski kanca ve düğme kapatma yöntemlerinin çok ötesine geçemedi. Kullanımı zordur, sık açılır, çabucak paslanır, fakat aynı zamanda üretim çok pahalıdır. O kadar ki, fermuar fiyatının pantolonunun iki katı fiyatı vardı.
Chicagau Whitcomb Judson, bu icatın 44 yıldan fazla sürmediğinden, ‘Token Kilitleme veya Ayakkabı Açıcı’ adı ile fermuar pazarına girdi. Bugün bildiğimiz fermadan çok daha karmaşık bir yapıya sahiptik. Ama en azından birer birer dişlerini giymek zorunda değildi.
1893 Chicago Dünya Fuarı’ndaki pazarlama çabalarının icadı işe yaramadı. İsveç doğumlu Amerikalı Gideon Sundback, 20. yüzyıla gelindiğinde Judson’un icadını geliştirdi ve 1917’de “kancasız kapatma aygıtı” tanımıyla modern fermuarlığa açıldı ve patent aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir