Dünyanın En Büyük Kuşu Hangisidir

Dünyanın En Büyük Kuşu Hangisidir.Arkeologlar, dünyanın gördüğü en büyük kuş kalıntılarını bulduklarını ortaya koydu. Pelagornis Sandersi’nin kemiklerine ABD’deki kazılarda ulaşan kanatları 7 metre uzunluğundadır.
dünyanın en büyük kuşunun resmi

ABD, Güney Carolina eyaletindeki Charleston’daki kazılar, bugüne kadar dünyanın en büyük kuş kalıntılarına ulaşmayı mümkün kıldı. Charleston Uluslararası Havalimanı’ndaki kazılar sırasında, 25 ila 28 milyon yıl öncesine ait dev bir kuş kalıntısı vardı. Arkeologlar dev fosilleri çıkarmak için kepçe kullanmak zorunda kaldılar.

Connecticut’daki Greenwich’teki Bruce Müzesi’ndeki bir paleontolog ve bilim küratörü olan Dan Ksepka, keşif hakkında bir açıklama yapıyor: “Yalnızca üst kanat kemiği kollarımda uzun boylu” diyor Durham Ulusal Evrim Sentez Merkezi yazarı, Kuzey Carolina. Game of Thrones (Amerikan TV dizisi) ‘nden bir ejder gibi. ”

Ksepka, bugün Pelagornis sandersi’nin bugün en geniş kanat genişliğine sahip albatros kuşu kadar neredeyse iki kat daha büyük olduğunu söyledi. Pelagornis sandersi, kendisinden önce gelen en büyük kuş olma unvanı almış olan Argentavis büyülerini, 160 kişiye sığabilecek bir odanın uzun kanatları ile ikinci sıraya itti.

Araştırmacılar, çok ince ve hafif kemiklerden oluşan dev kanatlı kuşun çok iyi akabileceğini ancak kısa bacaklarda karaya o kadar iyi hareket edemediğini tahmin ediyorlar. Kemik üzerinde yapılan analizler devin kanatlarının havada bir planör gibi uçmayı başarabildiğini gösteriyor.

 

 
dünyanın en büyük kuşu nedir
KOŞARAK HAVALANIYORDU
Ksepka ve arkadaşları, çok iyi uçabilmelerine rağmen Pelagornis Sandersi’nin dev kanatlarıyla nasıl havalandırılacağını anlamak için bilgisayarda simülasyonlar gerçekleştirdiler.

Analistler, dev kuşun dik duramayacağına, eğimden aşağıya inen yerden yükseldiğine dikkat çekti. Buna ek olarak, dev kuşun ani rüzgarlardan etkilenen yerden çıkabileceği düşünülmektedir.

Discovery News’e göre Pelagornis Sandersi, okyanus yüzeyindeki hava akımları sayesinde saatlerce kanat olmadan uçabildi. Deniz yaratıkları tarafından beslenmeyi düşündüğü dev kuş, belirli aralıklarla avlanırdı.

Bilim adamları, neden Pelagornis sandersi üzerine araştırmalar yaparak, dinozorların kayboluşundan sonra yaşayan dev kuşun hayatta kalamayacağını öğrenmek istiyorlar. Kuşların geçmişi hakkında yeni bilgiler sağlayacak olan Pelagornis sandersi, yeni nesil uçaklar geliştirmek için de kullanılacak.

Cevap Yazmak İçin TIKLAYINIZ