Çocuklar İçin Kodlama Robotistan Blog

Herkese merhabalar ! Robotik ve kodlama atölyeleri, STEM (FeTeMM) eğitimleri, algoritma mantığının çocuk yaşta kazanılmasının önemiyle alakalı toplantı ve konuşmalar son dönemde çokça duyduğumuz etkinlikler olmaya başladılar. Bu yazımızda biraz bunun sebeplerinden, biraz da nasıl yapıldıklarından bahsedeceğiz.

robotistan kodlama öğre
Çocuklar için Kodlama

Günümüz teknolojisinin hızlı gelişmesiyle birlikte insanoğlunun dijital dünyaya adapte olması büyük önem taşıyor. Sektörler, iş alanları, çalışma ortamları ve bununla beraber şirketlerin de çalışanlarına karşı beklentileri değişiyor. Dijital dünya adı verilen bu dönüşüme ayak uydurmak için ise en önemli nokta temel seviyede bir algoritma mantığına sahip olmak. Bunun için de kodlama eğitimleri gün geçtikçe yayılıyor ve içerik anlamında da altyapılar geliştiriliyor.

Peki neden artık robotik ve kodlama eğitimlerine küçük yaşlardan itibaren başlanıyor? Okullarda laboratuarlar ve atölyeler için neden bu kadar yatırım yapılıyor?

Çocuklar İçin Kodlama – Nereden Başlamalıyım?
Artık birçok devlet okulunda ve özel okulda haftanın belli bölümlerinde robotik-kodlama dersleri verilmekte. Tabi ki uygulamalı eğitim müfredatları okuldan okula değişiyor. Derslerde sunulan kodlama programları ve robotik ekipmanlar da bazen öğrencilere yetersiz gelebiliyor. Tabi okulların yanısıra bu eğitimlerin verildiği birçok özel kurum da bulunmakta.

Fakat çocukların kodlama konusunda kendilerini geliştirebilmeleri için herhangi bir eğitim kurumundan bu dersleri almasına gerek yok. Tabi ki kendi imkanlarınızla da bunu sağlayabilirsiniz.

Çocukların kodlamayı evde kendi kendilerine uygulama yaparak öğrenmesi, aynı zamanda sınırlarını kaldırması anlamına da geliyor. Bu işe çocuklar için kodlama kitaplarıyla veya internetteki sayısız temel kodlama eğitimi video içerikleri ile başlayabilirsiniz.

Temel Kodlama Eğitimleri Nelerdir?
Temel kodlama eğitimleri öğrencilerin sebep-sonuç ilişkisini iyi kavrayabilmeleri ve bu sayede algoritma mantığını edinebilmeleri için planlanmış eğitimlerdir. Öğrencilerin bilgisayar, uygulama setleri gibi donanımlar da kullanmalarıyla motor becerilerinin de gelişmesine vesile olurlar. Bu eğitimlerin en büyük amacı teknolojiyi tüketen bir toplum yerine teknoloji ile üreten bir toplum yetiştirmektir.

Temel kodlama eğitimlerinde genellikle Scratch, mBlock, LEGO Mindstorms, App Inventor gibi görsel arayüzlü “sürükle-bırak” tekniği ile yazılan kodlama programları kullanılmaktadır. Bunun sebebi çocukların harflerle ve rakamlarla boğulması yerine neden-sonuç ilişkisine yoğunlaşmasını ve görsel bir arayüzle bundan keyif almasını sağlamak.

Cevap Yazmak İçin TIKLAYINIZ