Bystander Nedir Bystander Ne Demek ?

.

baystander etkisi

.

Bystander Nedir Bystander Ne Demek ?Yolda hiç bir durumun var mıydı, ama hiç yardım almadan yolunuza çıkmadınız mı? Örneğin, kalp krizi geçiren bir hastayı görmeyi düşündünüz mü yoksa aynı caddede şiddete maruz kalan bir kadını görmeli miyim? Bu soruların cevabı verilir, cevaplanması gereken bir şey midir? Tabii ki böyle bir durumum varsa ve polisi aradığım gibi şeyler söylersem, yardım ettim ya da ambulans çağırıyorum. Ama durum böyle değil. Araştırmalar ve deneyler, durumun düşündüğümüzden çok farklı olduğunu göstermiştir. Literatürde, bu gibi durumlar ov Bystander Effect ”veya“ Genovese Syndrome Litre ”olarak adlandırılmaktadır.

Sosyal psikoloji odaklanacak bir şeydir. Sonunda, durum içinde ifade edilen olayda insanlığın öldüğü söylenir.

İnsanlık kavramının tanımını yitirmeye başladığı ve insanların sadece kendi çıkarlarını güldürdüğü varsayılmaktadır.

New York’taki bir olaydan sonra Bystander etkisi bilinmeye başlıyor. Etkinlik kısaca gerçekleşti:

1964 Catherine Kitty Genovese, Genovese adlı bir kadın fark edilir ve onu tecavüzcü katil Winston Moseley izler. Arkadan saldırgan kadın bağırmakla ilgili. Kadın bağırıp tekrar bağırmak ve yardım istemek için evine gitmeye çalışıyor. Daha sonra sokaktaki evlerin sohbetleri yanar. Katil tekrar bıçaklar ve kaçar. Sadece biri gelmiyor. İyi cesaretli katil tekrar geri dönüp son bıçağı bulabilir. Cinayetin olay yerinde soruşturma yapan polis, 38 kişinin Genovese’nin yardımını duyduğunu, ancak herkese yardım etmediğini ve tanıkların herkesin tanıtımda olduğunu ve bir direnin Cin’i arayacağını belirttiğini bildirdi.

Bu çok sık şahit olduğumuz bir durum. Bu soruşturma ile ortaya çıkmak için yeterli ve araştırma sorunları ortaya çıktı. İnşaat tecrübesi kanıtlanmıştır.

İzleyici metodu hakkında çok iyi bilinen bir deney yapalım. Duman testi. Bu deneyler gerçekleştirildi. Deneyde bir kişi odaya alındı. Bu arada odaya duman verilir ve odadaki kişi resmi müşterilere anında ulaştırılır. Bu odadaki insan sayısı arttığında, bu dumana tepki ve yetkililere inme oranı düşüyor. Görüldüğü üzere, müdahale edilen kişi sayısı müdahale etti. Uzmanlara göre, bu artış ne kadar artarsa, müdahale oranı azalır. Bir başka neden de, insanların durumun ciddiyeti hakkında belirsiz kalmasıdır. Yani, bir durum anlamında, bir durum yoktur. Mazeret yapmadan hareket etmek ne kadar kolay?

Evet, vicdan olmaksızın merhametsiz bir yaşta yaşıyoruz. Ne yazık ki. Kim olduğumuzu unutan birçok faktörle karşı karşıyayız. Başarısızlık adına verilmesi gereken vazgeçilmez görünmektedir. Onlar bencil. .. Ama onun etrafında çok şey var. Bir yandan açlık. Öte yandan, çocuk istismarcıları, kadına karşı şiddete başvuran yaratıklar. vb. Bizim olay işçilerine kayıtsız kalıplar ne umurunda ne yapar ne de beni ilgilendirir “ve olaylara da söylerler. Ama hala sorumluluklarımızı önemsiyorlar mı? Tabii ki hayır ..

Yani ne yapmalıyız?

Duyarsız olmayalım! Elbette, insanlar görmezden gelirler, cahildirler. İzleyici bu durumda. İlk adımı atmaktan korkuyoruz. Ama ona bir oğul verelim. Hadi adım. Sesimizi alalım. Bırak dediğini yapsın. Sonuç olarak, bir kişinin hayatını değiştirebilir ve hayatta kalma şansını artırabiliriz. Bu onun işi değil mi?

Cevap Yazmak İçin TIKLAYINIZ